כיצד לגרום לפעוט לצחצח שיניים

כיצד לגרום פעוט לצחצח שיניים

 

ד"ר ערן היקר,

הבת שלי בת 16 חודש שונאת כאשר אני מצחצחת לה שיניים.לאחרונה זה נעשה גרוע יותר, כי היא מוותרת על אחת מתנומותיה ועכשיו אני מנסה לשמור עליה עד 19:00 בערב. צחצוח שיניים הוא אחד הדברים האחרונים שאנחנו עושים אחרי האמבטיה ולפני השינה - היא משתגעת זורקת רגליים ומתפרעת. אני באמת לא רוצה שהיא תקבל עששת. שאני פשוט אחזיק אותה ואצחצח?

פעוטות לא ממש מבינים למה הם צריכים לצחצח את השיניים שלהם, לא משנה מה יהיו הסיפורים שנספר להם על עששת וחורים בשיניים. בנוסף לכך לשים משהו בפה שלך ולהעביר אותו מסביב הוא פשוט מפחיד ( מדובר בפעוטות ), או לפחות לא נוח. נחשוב לרגע שרובנו לא נהנים מביקור אצל רופא השיניים בכל שישה חודשים, עכשיו אנחנו רוצים שהילדים יפתחו את פיהם למעננו פעמיים ביום. לא פלא שהם מתנגדים.

להחזיק ילד עם ראש כלפי מטה הוא תמיד רעיון רע. זה מתכון בטוח כדי לגרום להם לשנוא את צחצוח השיניים. ומערער את מערכת היחסים שלכם. לכן אני באמת לא אוהב את הרעיון שרופאי שיניים רבים מציעים, ששני מבוגרים יעבדו יחד כדי לצחצח לילד שיניים. האחד מחזיק את ידיו והשני יצחצח את שיניו. תארו לעצמכם אם מישהו יעשה לכם את זה. איך זה יכול שלא להיות טראומטי.

זה לא אומר שאתם צריכים לוותר על צחצוח השיניים של הפעוט, כמובן. ליישב את שני הדברים האלה זה  קשה, אבל עובדה שהרבה משפחות מצליחות לעשות את זה.  בעיקרון, צריך להתחיל קטן ולשמור על זה, בדיוק כמו שעושים עם כל הרגל אחר. לבסוף כולם מצחצחים שיניים. 

כמה הצעות:   1. להפוך את צחצוח השיניים לחלק מהשגרה. ייתכן שתרצה לנסות לצחצח את השיניים לפני האמבטיה לפניי שהיא כל כך עייפה. או אפילו במהלך האמבטיה. יותר מגושם ולא נוח עבורך, אבל היא תהיה יותר שובבה ונינוחה. שווה לנסות אפילו מייד אחרי ארוחת ערב.

                      2. שקלי לדלג על משחת השיניים. רוב רופאי שיניים אומרים שזה בסדר גמור בגיל הזה, ומכיוון שרוב הילדים לא אוהבים את משחת שיניים, ייתכן שהניסוי לצחצח ללא משחה תקל על הענות לצחצוח. אפשרות נוספת היא לקנות מספר משחות שיניים לילדים ולצחצח איתם אחד אחרי השני, ולתת לילדה לבחור את המשחה שטעימה לה. אולי היא תאהב משחה מסוימת וזה ייתן את התמריץ לצחצוח. כאן המקום להדגיש כי כמות נמשחה היא לא יותר מגודל גרגר אפונה.

                      3. "לשחק" צחצוח שיניים כל היום כדי לעזור לה להתרגל לרעיון ולעבוד את רגשותיה על זה לדוגמה.: תני לה לצחצח חיות פרווה 'או בובות "שיניים". צחצח בכל חלקי גופה -. זרועה, אוזנה: "האם פה אני צריך לצחצח?"  תני לה לצחצח לך את השיניים ( לא במברשת השיניים הפרטית שלה ) בצורה חוויתית זו הילדה מעבירה  את הרגשות השליליים לגבי הצחצוח למשהו חוויתי וכיפי של בילוי עם ההורה.

 

הנה פוסט נהדר ( אומנם באנגלית ) Special Time Helps with Teethbrushing

 

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?anno=2&depth=1&hl=iw&rurl=translate.google.co.il&sl=en&tl=iw&u=http://superprotectivefactor.com/2010/06/06/special-time-helps-with-teethbrushing/&usg=ALkJrhhbvFVXi7u4dwQ1PKl5OyPmxwqGCw

 

                      4. השתמשי בקול כדי להנחיל הרגלים טובים. עודדי אותה לומר "שששש" (לשיניים הקדמיות)  ו" אההה" (לשיניים האחוריות) כך שהפה שלה פתוח לרווחה בזמן צחצוח. זה גם הופך את כל תהליך למשחק מרגש.

                      5. לשיר!   לדוגמא:"  מיד אחרי הארוחה, תבוא המברשת המצחיקה תדגדג ותנקה את שינים והלשון ואחרי הניקיון נלך לישון" . יכול להיות מועיל מאוד, כי השירה  מעלה את רמת הכיף ומחזקת את השגרה. ויתרון נוסף, השיר מסמן  לילד שהצחצוח הוא זמן מוגבל, ההבנה שהצחצוח מסתיים עם סיום השיר. מה שמוביל לשתוף פעולה טוב יותר.

                      6. שמרי את הצחצוח קצר! צחצוח השיניים לילדים נראה אינסופי, גם למבוגרים. הרעיון כרגע הוא לגרום לה להתרגל לרעיון של צחצוח. אתה יכול להאריך את משך זמן צחצוח באמצעות שירים וטיימרים עם הזמן וההרגל. ( זמן הצחצוח כהרגל צריך להיות בין 2-5 דקות ).

                      7. לשחק "חקיין". מאחר שרוב הילדים בגיל הזה נהנים מלימוד על ידי חיקוי אבל רוצים "לעשות את זה בעצמם", לצחצח יחד כאשר מסתכלים במראה. מאפשר לה להעתיק מהמראה אותנו מצחצחים. היא לא תעשה עבודה יסודית, אבל זה התחלה טובה ללימוד צחצוח השיניים.

                      8. לעזור לה לסיים. רוב הפעוטות אינן מסוגלות לעשות עבודה יסודית ורוב ההורים רוצים "לעזור" להם קצת בסוף. זה החלק מסובך, משום שרוב בני האדם שונאים שמישהו אחר מכניס דברים לפה שלהם. נסי להפוך את החלק הזה יותר קל על ידי הגבלת הזמן (תוך שימוש בשיר, ספירה, וכו '), או להפוך אותו למשחק. משחק משותף מוצלח הוא לרדוף אחרי דברים דמיוניים בפיה. לדוגמה: אפשר לומר שאת רואה ג'ירפה או נמר או חרק, ואת רודפת אחריהם שצריך לתפוס.

                      9. להציע אפשרויות שיסיעו לילדים לשתף פעולה.  כדי "לסיים" את צחצוח השיניים, אפשר להציע שהחיה האהובה עליה או בובה תעזור לנו לצחצח.

                      10. אם היא מתנגדת, כל אחד בתורו. פעוטות מתחילים להבין "התור שלי!" כך שאת יכולה להגיד "זה התור שלך לצחצח לאימא!" ולאחר מכן "עכשיו זה התור של אמא לצחצח.

                      11. להסיח את הדעת ומציע שליטה במידת האפשר. זה יכול להיות מאוד מועיל לתת לילד להחזיק מברשות שיניים שונות (או אפילו אחת בכל אחת מהידיים שלה) בזמן שאת מצחצחת את שיניה.תני לה להיות אחראית על כל מה שאפשר לצחצח - היא בוחרת מברשת השיניים, משחת שיניים (או שלא), שיר וכו '. הורים רבים אומרים שבו זמנית לתת לילד הקטן לצחצח את שיניהם בזמן שהם מצחצחים הוא הסחת הדעת הטובה ביותר.

אם היא מתנגדת, לא להיכנס למאבק כוח. רק "לשחק" צחצוח השיניים ביום שלמחרת כדי שהיא תבין שזה עדיין על סדר היום, ונקבל  הזדמנות לעבוד על כמה מהתנגדותה. לאחר מכן נסי גרסה כלשהי של צחצוח בלילה הבא.   ישנם גם ספרים וסרטי וידאו השווים קריאה. זה  עוזר להתרגל לרעיון. יש אפילו קטעי וידאו ב-utube של פעוטות שמצחצחים שיניים.  סביר להניח שהיא רוצה לחקות ילדים אחרים, נכון?

 

שיהיה בהצלחה,

ד"ר ערן גבע

שלח

שם

Thank You!

The form has been successfully sent.

טלפון

אימייל

הודעה

ד"ר גבע ערן - רופא שיניים לילדים.

כתובת: בלפור 35, נהריה 

טלפון מרפאה: 04-9513050

דוא"ל: dreg19@gmail.com   ​

ד"ר גבע ערן - רופא שיניים לילדים.

כתובת: בלפור 35, נהריה   טלפון מרפאה: 04-9513050   דוא"ל: dreg19@gmail.com   ​

​צור קשר - ד"ר גבע מזמין אתכם לכתוב לו באתר