שאלות של הורים לילדים בגילאי 2-5 שנים

בגיל שנתיים כבר יש לילד את כל שיני החלב?

זו שאלה שקשה לענות עליה ללא בדיקה. בד"כ התשובה תהיה שלילית, בגיל שנתיים לילד יש בד"כ 16 מתוך 20 שיני החלב. סיום בקיעת הטוחנות השניות הוא בסביבות גיל שנתיים וחצי. הטוחנת השניה העליונה היא בד"כ האחרונה לבקוע.

 

על איזו מברשת שיניים אתה ממליץ?

קימיים סוגים שונים של מברשות שיניים.  במקום להציע לך מברשת של חברה מסויימת אני מציע לחשוב מה רוצים ממברשת השיניים. הידית צריכה להיות עבה וקצרה לאחיזה נוחה יותר לילדים צעירים וסיבי המברשת צריכים להיות רכים.

 

באיזו תדירות צריך לצחצח לילד את השיניים?

אחד הדברים החשובים ביותר בשמירה על הגיינה אורלית טובה הוא הקניית הרגלים. צחצוח השיניים צריך להתבצע לפחות פעמים ביום, בבוקר ( רצוי אחרי האוכל ) ובלילה ( לפני השינה ). צחצוח שיניים לאחר ארוחות או דברי מתיקה מומלץ ביותר.  כמובן שלשימוש במשחת שיניים יתרונות גדולים אבל חשוב לציין שכמות המשחה צריכה להיות קטנה – גודל של גרגר אפונה וזאת עקב בליעת המשחה ע"י הילדים.

חשוב מאוד לעזור לילדים בצחצוח השיניים במיוחד בגיל הצעיר וזאת עקב המוטוריקה המוגבלת שלהם.

 

למה לעשות לילד צילומי רנטגן?

צילומי רנטגן חשובים להשלמת הדיאגנוזה הדנטלית של הילד.  ללא צילומים הבדיקה הדנטלית לא תהיה שלמה. באמצעות צילומי הרנטגן ניתן לאתר  עששת בשלב התחלתי. לילד יחסך טיפול מורכב וארוך ולך עוגמת נפש וכסף רב.

האיגוד האמריקאי לרפו"ש לילדים  ( AAPD  ), ממליץ על צילומי בדיקה וצילומי רנטגן אחת לשנה ואחת ל - 6 חודשים לילדים בסיכון גבוה לעששת.

רמת הקרינה מצילומי הרנגן היום נמוכה ביותר.

 

מהי משחת השיניים הטובה ביותר.

צחצוח השיניים היא הפעולה החשובה ביותר לבריאות הפה. קיימות משחות שיניים רבות. בבחירת משחת שיניים חייבים לשים לב שהיא מותאמת לגיל הילד, שרמת השחיקה שלה נמוכה ורמת הפלואוריד בה מתאימה אף היא לגיל הילד. חשוב להדגיש כי כמות המשחה על המברשת צריכה להיות לא יותר מגודל של גרגר אפונה.

 

האם צריך להעביר חוט דנטלי בשיניים הנשירות.

לשיניים יש כמה צדדים. צד שפונה לתוך הפה, צד שפונה כלפי השפתיים והלחי, שני צדדים הנוגעים בשיניים סמוכות ובשיניים הטוחנות קיים גם משטח לעיסה.  אצל ילדים קטנים אין מגע בין השיניים. עם גדילתם נוצר מגע בין השיניים. משלב זה אין למברשת אפשרות לנקות את הצדדים של השן שבאים במגע עם השיניים הסמוכות.  מרגע זה ואילך יש חשיבות להעברת חוט דנטלי בנקדות המגע על מנת להשלים את צחצוח השיניים ולמנוע עששת.

 

האם פגיעה בשיניים נשירות משפיעה על השיניים הקבועות?

לצערי הרבה ילדים נחבלים בפה ובשיניים. מגוון החבלות הוא רב.   קימות חבלות עם פגיעה מינימלית וללא השלכות וקיימות חבלות עם פגיעה חמורה בשיניים משבירת השן, תזוזת השיניים ועד איבוד השן ( כשהשן עפה מהפה ). חבלות חמורות יכולות לגרום נזק לשיניים הקבועות המתפתחות בלסת. סוג הפגיעה וחומרת תלוי בגיל הילד ( המשקף את שלבי ההתפתחות של השיניים הקבועות ) ,בסוג החבלה וחומרתה. בד"כ חומרת החבלה אינה נראית עד בקיעת השן הקבועה.

 

הילד חורק שיניים?

הורים רבים מוטרדים מחריקת השיניים של ילדם.  רוב ההורים מבחינים בחריקה במהלך השינה, בלילה.  אחת התאוריות לחריקת שינים והעיקרית שבהן נובעת מבעיה פסיכולוגית. מצבי לחץ הנובעים משינויי סביבה, גירושין, שינויים בגן הילדים/ביה"ס, וכו' גורמים לילדים לחריקת שיניים.  תאוריה שניה טוענת על לחץ באוזן התיכונה במהלך הלילה. במידה ויש שינויי לחצים  (בדומה לשינוי לחצים במהלך המראה ונחיתה – כאשר אנשים לועסים מסטיק על מנת לווסת את הלחץ ) הילד חורק בשיניים על מנת לעשות ויסות של הלחץ.

רוב מקרי הברוקסיזים ( חריקת שיניים ) אצל ילדים לא דורשים כל טיפול. במידה וקיימת שחיקה מאוד גדולה ניתן להשתמש בסד לילה.  החדשות הטובות הן שרוב הילדים שחורקים שיניים לא יגדלו ויהיו ברוקסיזים. לרוב רמת חריקת השיניים קטנה משמעותית בגילאי 6-9 ונפסקת לחלוטין בגילאי 9-12.  בכל מקרה רצוי תמיד להתייעץ עם רופא הילדים או רופא השיניים לילדים.

שלח

שם

Thank You!

The form has been successfully sent.

טלפון

אימייל

הודעה

ד"ר גבע ערן - רופא שיניים לילדים.

כתובת: בלפור 35, נהריה 

טלפון מרפאה: 04-9513050

דוא"ל: dreg19@gmail.com   ​

ד"ר גבע ערן - רופא שיניים לילדים.

כתובת: בלפור 35, נהריה   טלפון מרפאה: 04-9513050   דוא"ל: dreg19@gmail.com   ​

​צור קשר - ד"ר גבע מזמין אתכם לכתוב לו באתר