שאלות של הורים לילדים עד גיל שנתיים

באיזה גיל לקחת את הילד לבדיקה ראשונה אצל רופא השיניים?

רוב רופאי השיניים לילדים ממליצים שהביקור הראשון יהיה עם בקיעת השן הראשונה. בביקור מוקדם אצל רופא השיניים ההורים יכולים לקבל הדרכה נכונה לשמירה על ההגינה האורלית, הסבר על התפתחות השיניים ועל הרגלי תזונה בריאים.

 

מתי בוקעות השיניים הראשונות?

שיני החלב מתחילות להתפתח לפני הלידה. השיניים  הראשונות לבקוע הן החותכות התחתונות המרכזיות. אחריהן תבקענה החותכות המרכזיות העליונות . עד גיל 3 תבקענה 20 השיניים החלביות. למרות זאת סדר וזמן הבקיעה  משתנים.

השיניים הקבועות מתחילות לבקוע בסביבות גיל 6 שנים. מתחילות עם בקיעת הטוחנת הקבועה הראשונה והחותכות התחתונות. בקיעת השיניים הקבועות מסתימת בסביבות גיל 11-12, למעט שן הבינה שיכולה לבקוע עד גיל 25.

מס השיניים הקבועות הוא בין 28 ל 32 שיניים ( כולל שיניי הבינה ).

 

מתי צריך להתחיל את צחצוח השיניים לילד?

מספר גישות קיימות לגבי צחצוח השיניים לתנוקות ופעוטות. צחצוח השיניים והחניכיים מתחיל עם בקיעת השן הראשונה. צחצוח/ניקוי השיניים מתחיל מיד עם תחילת הבקיעה בעזרת גזה או מגבת קטנה לחה או בעזרת מברשת שיניים מסליקון המולבשת על האצבע.

ברגע שבוקעת השן התוחנת הראשונה ניתן להתחיל לצחצח את השיניים עם מברשת שיניים קטנה עם סיבים רכים המתאימה לגיל הילד.

 

מתי להפסיק שימוש בבקבוק?

תנוקות שאינם יונקים, רצוי להתחיל ולגמול מבקבוק בסביבות גיל שנה ולהתחיל להרגיל לשתיה מכוס. גמילה מאוחרת מאופיינת בעששת הגיל הרך וזאת בגלל תכולת הבקבוק, חלב או מיצים/תה ממותק.   ילדים שממשיכים לשתות מבקבוק עד גיל מאוחר רצוי שהבקבוק יכיל מים בלבד.

בנוגע להנקה ,לאחר שהשיניים בוקעות, רצוי שתהיה ביום בלבד, במידה וממשיכים להניק גם בלילה, רצוי שההנקה לא תמשך יותר מ – 10 דקות.

 

למה חשוב לקחת את הילד לרופא שיניים לילדים:

רופא שיניים לילדים מתמקצע בשמירה על בריאות הפה של ילדים מלידה ועד גיל הבגרות. תינוקות, ילדים צעירים ומתבגרים – בכל גיל צריך גישה שונה להתמודדות עם ההתנהגות, היכולות הקוגנטיביות וההתפתחות הדנטלית של הילדים ולעזור להם להימנע מבעיות דנטליות.

 

למה שיניי החלב חשובות?

שמירה על כל שיני חלב בריאות חשובה מאוד. עששת לא מטופלת יכולה להוביל לבעיות התפתחותיות של  השיניים הקבועות. השיניים הנשירות חשובות ל:

1. לעיסת המזון  

2. שמירת מקום לשיניים הקבועות והכוונתם לבקיעה נכונה.

3. שיניים נשירות בריאות מאפשרות התפתחות תקינה של עצמות הלסתות והשרירים.

4. השפעה על התפתחות הדיבור ( הגיית אותיות )   5. מראה אסטטי ואטרקטיבי.

השיניים הנשירות הקידמיות מתחלפות בגיל 6-7 בעוד הטוחנות מתחלפות בין הגילאים 10-13.

 

האם השימוש במוצץ פוגע בשיניים?

מציצה היה אינסטינקט בסיסי של תינוקות. אם המוצץ עוזר להרגיע את הילד אז רצוי להשתמש בו.  רצוי להשתמש במוצץ שהמסגרת שלו מספיק גדולה ושתהיה מחוץ לשולי הפה (מסיבות בטיחותיות). רצוי שפטמת המוצץ עצמו תהיה קטנה ביותר ועלת צורה אנטומית (לפגיעה מינימלית בהתפתחות השיניים ). המוצץ אינו גורם לפגיעה בשיניים אבל כן גורם לפגיעה בסגר השיניים לכן מומלץ שהגמילה מהמוצץ תהיה בסביבות גיל 3 שנים.

 

האם פגיעה בשיניים נשירות משפיעה על השיניים הקבועות?

לצערי הרבה ילדים נחבלים בפה ובשיניים. מגוון החבלות הוא רב. קימות חבלות עם פגיעה מינימלית וללא השלכות וקיימות חבלות עם פגיעה חמורה בשיניים משבירת השן, תזוזת השיניים ועד איבוד השן ( כשהשן עפה מהפה ). חבלות חמורות יכולות לגרום נזק לשיניים הקבועות המתפתחות בלסת. סוג הפגיעה וחומרת תלוי בגיל הילד ( המשקף את שלבי ההתפתחות של השיניים הקבועות ) ,בסוג החבלה וחומרתה. בד"כ חומרת החבלה אינה נראית עד בקיעת השן הקבועה.

שלח

שם

Thank You!

The form has been successfully sent.

טלפון

אימייל

הודעה

ד"ר גבע ערן - רופא שיניים לילדים.

כתובת: בלפור 35, נהריה 

טלפון מרפאה: 04-9513050

דוא"ל: dreg19@gmail.com   ​

ד"ר גבע ערן - רופא שיניים לילדים.

כתובת: בלפור 35, נהריה   טלפון מרפאה: 04-9513050   דוא"ל: dreg19@gmail.com   ​

​צור קשר - ד"ר גבע מזמין אתכם לכתוב לו באתר