גז צחוק

 

רגיעה משאיפת גז הצחוק

 

הרגעה משאיפה,   גז הצחוק,  אלחוש יחסי,  חנקן מאושר, N2O-O2  ... יש יותר שמות מאשר בכל טכניקת הרגעה אחרת!  כך בצדק, הרגעה משאיפת עם תחמוצת חנקן (N2O) וחמצן (O2) תתאר בצורה הטובה ביותר את השם נפוץ  - גז צחוק ...

 

מה זה? ומה הוא עושה?

 

תחמוצת חנקן (N2O) היא גז שאפשר לנשום. אין לו צבע, ריח, והוא לא עושה גירויים.. הוא התגלה בשנת 1772.Humphrey Davy אחד מחלוצי הניסויים  ב - N2O, תאר את ההשפעות של הגז על עצמו לאחר שימוש עצמי לטיפול בכאב שיניים ודלקת חניכיים באופן הבא:

 

"ביום שבו הדלקת הייתה הבעייתית ביותר, נשמתי שלוש מנות גדולות של תחמוצת חנקן ( גז הצחוק). הכאב תמיד פחת לאחר ארבע או חמש הנשימות הראשונות". תחושת הרעד והדגדוג בגוף גדלה מנשימה לנשימה מלווה בתחושת אופוריה נעימה".

 

נשמע כמו כיף! התמצית לעיל פחות או יותר מסכמת את ההשפעות של תחמוצת החנקן: זה מקל על כאב - וזה גורם לתחושה נעימה. אחרי 5 דקות בערך של נשימת הגז, מתחילים להרגיש תחושת אופוריה המתפשטת בכל הגוף שלך. זה באמת מרגיש כמו תחושה של  "שיכורות מאושר ". אנשים מסוימים מצאו כי יש אפקטים שמיעתיים או חזותיים גם כן. אתם תרגישו קצת "קלי ראש" ולעתים קרובות אנשים מקבלים "צחקוקים" (ומכאן שמו גז הצחוק!). 

 

וכסיפור צדדי שלא קשור לנושא הרפואה, גז הצחוק היה הבחירה הראשונה עבור אנשים צעירים בשנות ה - 1700    המאוחרות ותחילת 1800, ל"הרמת מסיבות".   גז צחוק היו מקור פופולרי של בידור והנאה.

 

כיצד פועל תחמוצת חנקן?

 

כיום, אנו יודעים כי תחמוצת חנקן (N2O) לבד מסוכנת  (בגלל חוסר בחמצן טהור ה -N2O   יכול להוביל לאובדן הכרה ואף למוות) - אבל בטוח לחלוטין לשימוש אם מערבבים אותו עם חמצן (O2). לפיכך, "גז הצחוק" שבשימוש  נקרא N2O-O2, והוא מכיל לפחות 30% חמצן (זה אחוז החמצן המינימלי שהמכונות המשמשות כיום מאפשרות). בדרך כלל, אחוז החמצן נע בין 50% - 70%. בהתאם לריכוז ואורך  זמן השאיפה של  גז הצחוק, ניתן לחוות ארבע רמות של הרגעה (לאחר תחושה ראשונית של סחרחורת):

 

1. תחושת עקצוץ, בעיקר בידיים וברגליים, או תחושה של רטט ("parasthesia"), ומייד אחריה

2. תחושות חמות.

3. תחושה של רווחה, אופוריה ו / או תחושת  ציפה. במהלך ההרגעה השמיעה עלולה להיות כמו משהו רחוק.

4. ברמה עמוקה יותר של הרגעה שוב, ישנוניות, קושי לשמור על עינים פקוחות  או לדבר. "חלום" יכול להתרחש. תחושת בחילה יכולה להתעורר, זה אומר שאתה oversedated !

במקרה של סימפטומים לא נעימים, צריך להודיע לרופא השיניים שלך, כך שהוא יכול להתאים את אחוז N2O. לחלופין, פשוט להוריד את המסיכה.

 

במהלך שיכוך כאבים יחסי, אתה צריך להישאר בתוך שלושת השלבים הראשונים. שלב "החלום" משמעות הדבר היא כי ריכוז N2O הוא גבוה מדי, או שהגז כבר מנוהל במשך זמן רב מדי. יכול להיות קשור בשלב זה עם תופעות לוואי כגון בחילות ותחושות לא נעימות, שעלול להיות אחרות, כולל פלאשבקים. תמיד ריכוז N2O צריך להיות בהדרגה ("טיטרציה") בכל ביקור, כי הסובלנות של האנשים יכולה להשתנות מיום ליום. אם היה לך ניסיון רע עם גז הצחוק בעבר, סביר מאוד כי אלה היו בשל ניהול לא תקין של N2O.

מעניין לציין, כי המנגנון בפועל פעולה של N2O עדיין לא ידוע (נראה כי יש לא מעט מנגנונים שונים בעבודה)! עם זאת, זה כבר צוין כי N2O מדכא כמעט כל צורה של תחושה - בעיקר שמיעה, מגע וכאב, ושזה נראה disinhibit כמה מרכזים רגשיים במוח. היכולת להתרכז או לבצע פעולות אינטליגנטיות מושפעת רק מינימאלית, כפי שהוא זיכרון.

מפני שהיא אסטטית וניתן להתאים אותה לצבע השן. בשנים האחרונות, יותר ויותר רופאי שיניים משתמשים בסתימות לבנות גם בשיניים האחוריות, מסיבות אסטטיות אך גם בגלל התחזקות החומרים ושיפור העמידות של הסתימה הלבנה.

 

כיצד מנוהל תחמוצת חנקן ( גז הצחוק )? 

 

 

 

 הציוד המשמש למתן "גז מאושר" הוא די פשוט. זה מורכב מבלונים של אספקת גזים דחוסים ומנגנון אשר מספק את הגזים ללקוח. על ידי הפיכת חלק מידיות וכיבוי מתגים במכשיר, מנהל המערכת יכולה לייצר את התמהיל הרצוי של N2O-O2 בכמויות הרצויות. 

 

תמהיל N2O-O2 הרצוי מועבר דרך צינור שאליו מחוברת מסכת אף אותה שמים על האף. כל מה שצריך לעשות עכשיו הוא לנשום כרגיל דרך האף.

 

מה הם היתרונות של תחמוצת חנקן?

  

  • תחמוצת חנקן עובדת בקצב מהיר מאוד - הוא מגיע למוח תוך 20 שניות, ומאפייני הרפיה ושיכוך כאבים מתפתחים בתוך 2 עד 3 דקות.
  • את עומק ההרגעה ניתן לשנות מרגע לרגע הרופא ששולט על מכשיר הגז על ידי וויסות אחוזי N2O –   O2 יכול הרופא לשלוט בעומק ההרגעה הרצוי. טכניקות הרגעה אחרות לא מאפשרות זאת. לדוגמה, עם טשטוש תוך ורידים, קל להעמיק את הרמה של הרגעה, אבל קשה להפחית אותו. ואילו עם גז הצחוק, ההשפעות הן כמעט מיידיות.
  • יש טכניקות הרגעה אחרות שמשך ההשפעה שלהם קבוע ( כדורים או סמים תוך ורידיים ), את גז הצחוק אפשר לתת לטווח הזמן המדויק.
  • אין שום השפעה "הנגאובר" - הגז מסולק מהגוף בתוך 3 עד 5 דקות לאחר שאספקת הגז נעצרה. אתה יכול בבטחה לנסוע הביתה ולא צריך ליווי.
  • ההרגעה בשאיפה ( גז צחוק ) היא בטוחה מאוד. יש לו מעט מאוד תופעות לוואי ללא השפעות שליליות על הלב, ריאות, כבד, כליות, או במוח.
  • הרגעה משאיפת נמצא מאוד יעיל בהפחתת רפלקס ההקאה עד ביטולו המוחלט.

 

האם יש חסרונות?

  • יש אנשים שאינם חשים בנוח עם ההשפעות של גז הצחוק (או בגלל שהם מפחדים שהם עלולים לאבד שליטה, או משום שהוא גורם להם להרגיש בחילה - זה די נדיר, אם כי, ובדרך כלל עקב oversedation). אם אתה סובל ממבחילות, רצוי שהטיפול יעשה על בטן ריקה, מומלץ על טיפול בבוקר. בד"כ לאחר הטיפול ניתן לאכול.
  • יש אנשים שלא יוכלו להשיג הרגעה נאותה עם רמות מותרות של חמצן.
  • אם אתה לא יכול לנשום דרך האף שלך (או בגלל נשמת פה טהורה, או בגלל שהאף שלך חסום), או שאתה קלסטרופוב. לשים משהו על האף שלך גורם לתופעה של  חנק ומצוקה קשה, אז לא ניתן להשתמש בו.
  • חוץ מזה, רוב החסרונות של הרגעה משאיפת אינו משפיע עליך, אבל על רופא השיניים צריך להיות בעל ההכשרה הנדרשת, הציוד הוא די מסורבל ותופס הרבה מקום, עלות הציוד והגזים היא גבוהה.

 

ומה עם ניסיון רע עם גז הצחוק?

 

במקרים נדירים, אנשים דיווחו על ניסיון רע עם תחמוצת חנקן. בדרך כלל זה נובע מ- oversedation, - ריכוז גבוה מדי של N2O בתמהיל. זה בקלות הפיך על ידי הפחתת כמותN2O. לדוגמה, כמה אנשים דיווחו על שמיעה והזיות "פיסיות", סחרחורות, או סחרחורת.

 

 אל תיבהל אם אתה חווה את זה. בעוד סימפטומים אלה הם בדרך כלל עקב ריכוז N2O שגבוה מדי בשבילך. למכשירים המשמשים בימינו יש תכונות בטיחות למניעת מינון יתר. עם זאת, תחושות אלו יכולות להיות לא נעימות - יידע את רופא השיניים שלך בהקדם האפשרי על כל תחושות או תסמינים לא נעימות, שיתאים את אחוז N2O.   צחוק, תחושת סחרחורת, בכי או תנועות משונות הם סימנים אחרים שריכוז NO2 הוא גבוה מדי, אבל אלה קלים להבחנהו על ידי רופא השיניים שלך. אל תבלבל את "סחרחורת" בתחושה של הסחרחורת הרגילה שבו אנשים רבים שמעולם לא חוו .N2O אחרי 60 או 90 שניות. התחושה של סחרחורת תעבור כשריכוז ה- N2O גדל.

 

האם יש התוויות נגד?

  

עד היום היו ברשותינו כתרים טרומיים מסוג ssc, לאחרונה חברת NuSmile

החלה לשווק כתרים טרומיים לבנים  לשיניים אחוריות וכתרי זרקוניה לשיניים קידמיות

לשיניים הקידמיות  - חותכות, קיימים מספר סוגי כתרים לבנים שלכל אחד היתרונות והחסרונות שלו.

כתרי חרסינה כמו אצל מבוגרים הם לא אופציה טיפולית בשיניים הנשירות. כתרי כסף (ssc)

הם טובים אבל מאוד לא אסטטים לשיניים קידמיות. ( כמו שרואים בתמונה למעלה )

 

מכוון שצריך לנשום את גז הצחוק דרך האף, זה לא מתאים לשמוש בזמן התקררות ( נזלת שבאף סתום )  או מצב אחר אשר מונע מהם לנשום דרך האף שלהם. 

 

 

אתה לא יכול להיות אלרגי לN2O . זה גם בטוח לשימוש, אם אתם סובלים מאפילפסיה, מחלת כבד, מחלת לב, סוכרת, מחלת כלי דם. כמו כן הוא משמש די בהצלחה באנשים רבים עם מחלה בדרכי הנשימה - אבל זה תלוי באופי המדויק של המחלה, כדי לבדוק עם רופא השיניים שלך!

 

איך אני יודע אם זה בשבילי?

 

למה לא לשאול אם אתה יכול לקבל 'מדגם' 5 דקות, כך שאתה יודע למה לצפות ביום ההליך שלך?

שלח

שם

Thank You!

The form has been successfully sent.

טלפון

אימייל

הודעה

ד"ר גבע ערן - רופא שיניים לילדים.

כתובת: בלפור 35, נהריה 

טלפון מרפאה: 04-9513050

דוא"ל: dreg19@gmail.com   ​

ד"ר גבע ערן - רופא שיניים לילדים.

כתובת: בלפור 35, נהריה   טלפון מרפאה: 04-9513050   דוא"ל: dreg19@gmail.com   ​

​צור קשר - ד"ר גבע מזמין אתכם לכתוב לו באתר