טיפולי שורש

 

טיפול שורש היינו טיפול שכיח ביותר ומטרתו שימור שיניים פגועות. את טיפול השורש יכול לבצע כל רופא שיניים, אך חשוב לדעת שישנם רופאי שיניים שעברו התמחות מיוחדת בטיפול שורש ומיומנים בהתמודדות עם טיפולי שורש מורכבים. טיפול שורש הוא טיפול במערכת תעלות השורש כאשר מטרתו היא טיפול במחלות מוך השן (עצב השן) והרקמה מעבר לקצה השורש הנקראת רקמת סב השורש.

 

טיפול שורש – גורמים

הגורם העיקרי לזיהום ולמחלות בתעלות השורש הוא החיידקים שחודרים אל לשכת המוך בגלל עששת, כיסי חניכיים עמוקים, חבלה, סדקים בשן ועוד. החיידקים גורמים לדלקת בלתי הפיכה במוך השן, דלקת אשר אנטיביוטיקה אינה יכולה לרפא.

 

מחלות עצב השן נגרמות בעיקר בגלל התפתחות של עששת. ביקורים תקופתיים אצל רופא השיניים יכולים למנוע התפתחות העששת וסילוקה בזמן. במידה ולא ניתן לטפל בעששת בעזרת סתימה רגילה, מבצעים טיפול שורש.

 

מהלך הטיפול

בתחלית הטיפול מרדים הרופא את איזור השן הפגועה ולאחר מכן מסיר את הרקמה הנגועה בעששת על מנת להגיע אל המוך. במהלך הטיפול מסולקת כל רקמת המוך מהלשכה ומהתעלות. מבוצע חיטוי יסודי של תעלות השורשים.

בסופו של תהליך החיטוי נאטם חלל המוך בסתימת שורש, בעזרת חומר מלט וחומר מילוי אשר מונע דליפה של זיהומים ונוזלים אל תוך השן. לבסוף, נעשית סתימה זמנית שתוחלף לאחר כמה ימים בסתימה קבועה.

בדרך כלל, הטיפול הסופי יכלול גם מבנה וכתר אולם לעתים ניתן להשאיר את השן עם סתימה קבועה בלבד. 

 

לאחר טיפול שורש ייתכן כי תחושו כאב באיזור הנגוע אך משככי כאבים רגילים לחלוטין יעזרו ויעלימו את הכאב. במקרים קיצוניים של מוגלה ניתן לקחת אנטיביוטיקה.

 

שיקום השן לאחר טיפול שורש

השלמת הטיפול בשן לאחר ביצוע טיפול שורש כרוכה בביצוע מיבנה וכתר חרסינה על השן. לטיפול השיקומי של השן לאחר טיפול שורש ישנן כמה מטרות חשובות כמו שמירה על חומר השן הקיים, השלמת החומר החסר וסיוע בתפקודי השן. שן משוקמת תתפקד טוב יותר במהלך נגיסה ולעיסה.

שן בריאה

שן לאחר טיפול שורש

שלח

שם

Thank You!

The form has been successfully sent.

טלפון

אימייל

הודעה

ד"ר גבע ערן - רופא שיניים לילדים.

כתובת: בלפור 35, נהריה 

טלפון מרפאה: 04-9513050

דוא"ל: dreg19@gmail.com   ​

ד"ר גבע ערן - רופא שיניים לילדים.

כתובת: בלפור 35, נהריה   טלפון מרפאה: 04-9513050   דוא"ל: dreg19@gmail.com   ​

​צור קשר - ד"ר גבע מזמין אתכם לכתוב לו באתר